Fossils from Everyday Life: Plaster Cast Plant Tiles by Rachel Dein

Fossils from Everyday Life: Plaster Cast Plant Tiles by Rachel Dein for the Wedgewood room mouldings

Dotti Potts Pottery- Sandra Silberman sliptrailing a utensil holder.

Use atool like third to draw Joshua trees as design. Dotti Potts Pottery- Sandra Silberman sliptrailing a utensil holder.

Using slip.  This is cool!

Creating three dimensional beads in clay doesn’t have to take hours of carving. I’ve been working on some raised designs using clay slip and for today’s post, I’d like to sh…

Koláč, ktorý má obrovský úspech na mojom blogu (cez 700 zdieľaní http://goo.gl/p9MCih ). Vznikol úplnou náhodou. Mal som opäť chuť na sladké a samozrejme nič vopred nakúpené, tak som sa rozhodol recyklovať.. Začalo to prezretými banánmi v chladničke a skončilo chutným zdravím koláčikom.. Určite vyskúšajte :)

Najrýchlejší a najzdravší koláč, bez múky a bez cukru od kuchára Pepeho…

The dry streambed of river rocks that seems to flow from one lawn-pond to the other in the upper, contemplative area of this small suburban backyard east of Seattle. Design by Sander Groves landscapes, Inc.

The dry streambed of river rocks that seems to flow from one lawn-pond to the other in the upper, contemplative area of this small suburban backyard east of Seattle. Japanese Forest grass is so pretty.

Pinterest
Search