Pinterest • Celosvětový katalog nápadů

Świat zaklęty w numizmatach

Monety i medale z odległych zakątków świata ~ Skarbnica Narodowa
13 Piny8 fanoušků

Ancient Babylon (آثار بابل)

Nie ma absolutnej pewności, że wiszące ogrody istniały w rzeczywistości. Znany jest jedynie prawdopodobny wiek ich powstania oraz twórca – król Nabuchodonozor II. Wiszące ogrody, jako zespół ogrodów dworskich, powstały na sztucznie nawadnianych dachach pałacu. Na tarasach wysypywano ziemię i w niej sadzono drzewa, krzewy i kwiaty. Sprawiało to wrażenie wiszących ogrodów. Kwitnące rośliny robiły ogromne wrażenie w ubogim w roślinność i skąpanym w piekącym słońcu Babilonie.

Zamek Królewski

Canaletto – Krakowskie Przedmieście

Centrum

Odwzorowana z wielką starannością mapa Warszawy wybita na 60 mm monecie z czystego srebra

Rennes Le Chateau

Złota moneta Rennes le Chateau

Stonehenge

Stonehenge położony jest niedaleko miasta Salisbury w południowej Anglii. Nieznany jest cel, któremu służył. Wśród teorii wyjaśniających przeznaczenie budowli pojawiają się: miejsce składania rytualnych ofiar, kultu zmarłych, obserwatorium astronomiczne oraz miejsce oddawania czci Słońcu i Księżycowi.

Giza (الجيزة)

Piramidy w Gizie należą do najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków kultury na świecie. Są one nie tylko najstarszym z siedmiu cudów świata, ale także jedynym, który jeszcze można podziwiać. Zostały wzniesione za czasów czwartej dynastii (2575–2465 r. p.n.e.).

Rynek Główny

Legenda Krakowa - Hejnał Mariacki

Cathédrale Notre-Dame de Paris

Budowę katedry Notre Dame rozpoczęto w 1163 roku za panowania Ludwika VII Młodego. Szczególny zachwyt odwiedzających świątynię co roku milionów turystów wzbudza fasada katedry, której szerokość zajmują trzy portale. Na najszerszym – środkowym – została wyrzeźbiona scena Sądu Ostatecznego.

Potala Palace (布达拉宫)

Skarbnica Narodowa przedstawia jedną z najpiękniejszych monet pochodzących z odległego Tybetu. Ta srebrna Ga-den Thangka datowana jest na przełom XIX i XX w. Jej nazwa nawiązuje do dawnej siedziby Dalaj Lamy − Pałacu „Ga-den”. http://www.skarbnicanarodowa.pl/top5/8-symboli-szczescia-z-tybetu

Gulfport Beach

"Parowiec na rzece Missisipi" to moneta upamiętniająca upływającą w 2015 roku 180. rocznicę urodzin Marka Twaina. Ojciec amerykańskiej literatury zapewnił nieśmiertelność XIX-wiecznym, imponującym parowcom pływającym po amerykańskich rzekach w swojej autobiografii pt. "Życie na Missisipi" Skarbnica Narodowa

heart 1