Vlasťuch Motl

Vlasťuch Motl

Vlasťuch Motl
More ideas from Vlasťuch
Old Fashioned Apple Upside Down Cake. A decades old family recipe that uses very simple ingredients to create a comfort food dessert that everyone will love; a classic Autumn dessert that's only improved by a big scoop of vanilla ice cream.

Old Fashioned Apple Upside Down Cake - a decades old family recipe using very simple ingredients to create a comfort food dessert that everyone will love.

Celozrnné žitné placky

Celozrnné žitné placky

Quick and Easy Teriyaki Chicken Rice Bowls - sweet, garlicky chicken served with steamed broccoli and rice. This Asian chicken dinner recipe is better than takeout and made with just a few ingredients!

Quick Teriyaki Chicken Rice Bowls recipe - better than takeout and made with just a few ingredients, this Asian chicken dinner idea is on our weekly rotation! Sweet, garlicky chicken served with rice and steamed broccoli comes together in just 20 minutes.

Toto pečivo som po prvýkrát ochutnala v Holandsku a kedže bolo skutočne vynikajúce, rozhodla som sa ho pripraviť aj doma. Pečivo je typické svojou kôrkou pripomínajúcou tigriu srsť. Vďaka ryžovej múke je na povrchu krásne chrumkavé a vo vnútri mäkké a nadýchané. Možno vás zaskočí netradičná príprava, kedže kôrka a cesto sa pripravujú oddelene. Ale...

Dutch Crunch Bread: Made with a rice flour topping that cracks into an attractive leopard pattern.