Salted Chocolate Covered Caramels Recipe

Salted Chocolate Covered Caramels

Turned out perfect! Watch out scale mama's got a sweet tooth. Salted Chocolate Covered Caramels Recipe ~ A chocolate caramels recipe that’s soft, chewy and perfectly melts away in your mouth

Eggnog Truffles, smooth eggnog and white chocolate centers, would be perfect as a Christmas/hostess gift!

Gluten Free Eggnog Truffles, smooth eggnog and white chocolate centers, would be perfect as a Christmas/hostess gift!

Irish Butter Vanilla Fudge

Irish Butter Vanilla Fudge Recipe by Judith, the Irish Foodie website- Looks Delicious!

Salted Caramel Cups

Salted Caramel Cups {Homemade Buttery Caramel in a Shell of Dark Chocolate}

Yammie's Noshery: Salted Caramel Cups {Homemade Buttery Caramel in a Shell of Dark Chocolate}. These look super yummy but I would made mild chocolate cause I prefer!

Easy Salted Caramel Fudge | www.somethingswanky.com

Easy Salted Caramel Fudge

Easy Salted Caramel Fudge _ Ingredients 14 ounces Dulce de Leche* 3 cups white chocolate or white candy melts** 1 cup milk or dark chocolate morsels a pinch or two of coarse sea salt

SNEHOVÉ PUSINKY V ČOKOLÁDE  2 bielka, 160 g práškového cukru, 50 g čokolády, múka, maslo Bielka vyšľaháme na tuhý sneh. Pridáme cukor a zľahka ho vymiešame s bielkami varechou. Papier na pečenie vymastíme maslom a poprášime múkou. Sneh s cukrom dáme do vrecka a vytláčame na papier so špičkou v tvare hviezdičky okrúhle pusinky. Trochu ich môžeme ešte posypať cukrom a necháme postáť 10 minút. Dáme do rúry sušiť asi na 1 hodinu pri 80-100°C.

SNEHOVÉ PUSINKY V ČOKOLÁDE 2 bielka, 160 g práškového cukru, 50 g čokolády, múka, maslo Bielka vyšľaháme na tuhý sneh. Pridáme cukor a zľahka ho vymiešame s bielkami varechou. Papier na pečenie vymastíme maslom a poprášime múkou. Sneh s cukrom dáme do vrecka a vytláčame na papier so špičkou v tvare hviezdičky okrúhle pusinky. Trochu ich môžeme ešte posypať cukrom a necháme postáť 10 minút. Dáme do rúry sušiť asi na 1 hodinu pri 80-100°C.

Pudinkové rohlíky připravené za 20 minut | NejRecept.cz

Pudinkové rohlíky připravené za 20 minut

Pinterest
Search