Pinterest

HEALTHY DRINKS

114 Pins35 Followers
Recipes for home-made healthy syrups, refreshing beverages, juices. Made from fruits, vegetables, and herbs / Recepty na domáce zdravé sirupy, osviežujúce nápoje, šťavy. Vyrobené z ovocia, zeleniny a bylín.
Kokos Lavender Limonáda Recept, Confectionalsim.com

Coconut Lavender Lemonade

sirupov

Five Simple, Natural Recipes for Homemade Pancake Syrup -- my mom always made homemade syrup for our pancakes; I'm not at all a fan of natural maple syrup because of it!

KombuchaChiaNS

How to Make Kombucha with Chia - Nourishing Simplicity ~ she soaks of chia seeds in of warm water 10 min to overnight and adds them to a kombucha drink, see link for complete directions ~

Ako sa robí prírodná zázvor ale- zdravé a chutné liečiť plnú probiotík a enzýmov

Natural Ginger Ale

How to make natural ginger ale a healthy and delicious treat full of probiotics and enzymes. With a link to making the ginger bug which you need to make the ginger ale.

fermentovaný čaj z kurkumy a zázvoru

Fermented Ginger-Turmeric Tea: This is a wonderful fermented tea. It contains all of the anti-inflammatory power of ginger and turmeric and it is loaded with beneficial bacteria to rebuild the healthy bacteria in your gut.

Použite čerstvé rebarbory, aby túto sladkú a letné víno.  Perfektné pre vonkajšie strany, s ovocnými dezerty, alebo pre dievčenské zhromažďovanie #wine

Use fresh rhubarb to make this sweet and summery wine. Perfect for outdoor parties, with fruity desserts, or for a girlie gathering

Jak na výrobu domácích bylinkových sirupů | recepty

Jak na výrobu domácích bylinkových sirupů | recepty

Chai Bubble Tea

Homemade bubble tea is easy! Try this recipe with just 4 ingredients --- Numi Organic Golden Chai, creamy coconut milk, honey and tapioca pearls.

Rice variť pre kĺby - ryžový kvas na klby

Rice variť pre kĺby - ryžový kvas na klby

Kvas z černíc - Black malina kvass je dieťa-priateľský fermentované ovocný nápoj, ktorý je ľahké, aby sa doma.  Je to tiež zdravú alternatívu ku komerčným sódovky.

How to Make Black Raspberry Kvass

Black raspberry kvass is a kid-friendly fermented fruit drink that is easy to make at home. It's also a healthful alternative to commercial sodas.

Tibetský vodný kefír,Čínska huba kombucha, tibetský mliečny kefír

Tibetský vodný kefír,Čínska huba kombucha, tibetský mliečny kefír