HEALTHY DRINKS

Recipes for home-made healthy syrups, refreshing beverages, juices. Made from fruits, vegetables, and herbs / Recepty na domáce zdravé sirupy, osviežujúce nápoje, šťavy. Vyrobené z ovocia, zeleniny a bylín.
114 Pins36 Followers
Kokos Lavender Limonáda Recept, Confectionalsim.com

Coconut Lavender Lemonade

Coconut Lavender Lemonade Recipe Beverages with lemon juice, sugar, coconut water, water, simple syrup

sirupov

Five Simple, Natural Recipes for Homemade Pancake Syrup -- my mom always made homemade syrup for our pancakes; I'm not at all a fan of natural maple syrup because of it!

Ako sa robí prírodná zázvor ale- zdravé a chutné liečiť plnú probiotík a enzýmov

Homemade Ginger Ale

Natural Ginger Ale Recipe - Homemade Fermented Probiotic Drink This version uses a fermented ginger culture to create a naturally fizzy soda! Ginger is a delicious herb that has been used in many cultures for its health-boosting properties.

recept na rusky kvas z cierneho chleba - domáce Kvas z ražného chleba

recept na rusky kvas z cierneho chleba - domáce Kvas z ražného chleba

Pampeliško-kopřivový sirup s meduňkou | Ze zahrady do kuchyně

Pampeliško-kopřivový sirup s meduňkou | Ze zahrady do kuchyně

fermentovaný čaj z kurkumy a zázvoru

Fermented Ginger-Turmeric Tea: This is a wonderful fermented tea. It contains all of the anti-inflammatory power of ginger and turmeric and it is loaded with beneficial bacteria to rebuild the healthy bacteria in your gut.

Jak na výrobu domácích bylinkových sirupů | recepty

Jak na výrobu domácích bylinkových sirupů | recepty

Ako vytvoriť svoj vlastný Kombucha čaj - NaturalFamilyToday.com

How to Make Your Own Kombucha Tea in 3 Easy Steps - Natural Family Today

Použite čerstvé rebarbory, aby túto sladkú a letné víno.  Perfektné pre vonkajšie strany, s ovocnými dezerty, alebo pre dievčenské zhromažďovanie #wine

Use fresh rhubarb to make this sweet and summery wine. Perfect for outdoor parties, with fruity desserts, or for a girlie gathering

Chai Bubble Tea

Homemade bubble tea is easy! Try this recipe with just 4 ingredients --- Numi Organic Golden Chai, creamy coconut milk, honey and tapioca pearls.

Kvas z černíc - Black malina kvass je dieťa-priateľský fermentované ovocný nápoj, ktorý je ľahké, aby sa doma.  Je to tiež zdravú alternatívu ku komerčným sódovky.

How to Make Black Raspberry Kvass

Black raspberry kvass is a kid-friendly fermented fruit drink that is easy to make at home. It's also a healthful alternative to commercial sodas.

Pinterest
Search